Kai Ingemann Schnetler
Startside

 

  United Kingdom Flag

 

1.   Cerithiopsis jutensis Schnetler, 1985

2.   Boreosiphopsis danicus (Schnetler, 1985) (Coptochetus)

3.   Nucula (Lamellinucula) harderi Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

      (= nom. nov. pro Nucula donaciformis Harder, 1913 non Hall, 1847)

4.   Solariella (Solariella) vissingensis Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

5.   Solariella (Solariella) ronaldjansseni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

6.   Cirsotrema (s. lat.) nielseni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

7.   Glibertturricula ariejansseni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

8.   Pleurotomella anderseni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1987

9.   Limopsis (Pectunculina) lamellata chattica Schnetler in Schnetler & 

      Beyer, 1990

10. Limopsis (Pectunculina) vonderhochti Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

11. Collonia (Collonia) troelsi Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

12. Lepetella helgae Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

13. Lepetella jytteae Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

14. Tubiola subangulata Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

15. Cerithiopsis (s. lat.) antonjansei Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

16. Laiocochlis (Laiocochlis) supraeoligocaenica Schnetler in Schnetler & 

      Beyer, 1990

17. Triforis (Trituba) sorgenfreii Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

18. Cirsotrema (Opaliopsis) subglabrum Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

19. Searlesia ravni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990. 

      Navnet er Šndret af G. Vermeij (1991) til Searlesia dentifera, da navnet 

      Searlesia ravni i 1916 af Harmer blev givet til en art fra PliocŠnet i England. 

20. Angistoma brueckneri danica Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

21. Clavatula mogenstrupensis Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

22. Microdrillia (Microdrillia) ingerae Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

23. Microdrillia (Andersondrillia) brejningensis Schnetler in Schnetler &   

      Beyer, 1990

24. Pleurotomella (Pleurotomella) rasmusseni Schnetler in Schnetler & 

      Beyer, 1990

25. Rimosodaphnella lappanni Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

26. Actaeopyramis (s. lat. ) pseudopunctata Schnetler in Schnetler & Beyer,        

      1990

27. Subgenus Andersondrillia Schnetler in Schnetler & Beyer, 1990

28. Genus Boreosiphopsis Schnetler, 1997

29. Popenoeum lacunosum Pacaud & Schnetler, 1999

30. Pseudoliva praetermissa Pacaud & Schnetler, 1999

31. Fusulculus nanapullus Pacaud & Schnetler, 1999

32. Anatoma rosenkrantzi Schnetler, Lozouet & Pacaud, 2000

33. Praescissurella? ravni Schnetler, Lozouet & Pacaud, 2000

34. Scissurella (s. lat.) aliceae Schnetler, Lozouet & Pacaud, 2000

35. Portlandia (Yoldiella) nielseni Schnetler, 2001

36. Plicatula selandica Schnetler, 2001

37. Laternula (Laternulina) ravni Schnetler, 2001

38. Dentalium (Dentalium) sundkrogensis Schnetler, 2001

39. Mathilda ravni (Schnetler, 2001) (Solariella)

40. Solariella (Solariella) hauniensis Schnetler, 2001

41. Teinostoma (Teinostoma) ledoni Schnetler, 2001

42. Entomope kirstineae Schnetler, 2001

43. Harrisianella subglabra Schnetler, 2001

44. Bittium (Bittium) oedumi Schnetler, 2001

45. Cerithiopsidella (Vatopsis) rasmusseni Schnetler, 2001

46. Seila (Notoseila) heilmannclauseni Schnetler, 2001

47. Seila (Notoseila) anderseni Schnetler, 2001

48. Thereitis weinbrechti Schnetler, 2001

49. Cirsotrema (Cirsotrema) hauniensis Schnetler, 2001

50. Opalia (Pliciscala) thomseni Schnetler, 2001

51. Charonia (Sassia) danica Schnetler, 2001

52. Siphonalia ariejansseni Schnetler, 2001

53. Astyris (Astyris) lappanni Schnetler, 2001

54. Streptolathyrus danicus Schnetler, 2001

55.Streptolathyris lemchei Schnetler, 2001

56. Cancellaria (s. lat.) jakobseni Schnetler, 2001

57. Pseudocochlespira rosenkrantzi Schnetler, 2001

58. Actaeopyramis marcusseni Schnetler, 2001

59. Chrysallidae (Parthenina) peterseni Schnetler, 2001

60. Syrnola (Syrnola) granti Schnetler, 2001

61. Cingulina harderi Schnetler, 2001

62. Genus Pseudocochlespira Schnetler, 2001

63. Aquilofusus klugorum GŘrs & Schnetler, 2004

64. Mesopelex anderseni Schnetler, 2005

65. Nassarius (Tritonella) ronaldjansseni Schnetler, 2005

66. Teretia guersi Schnetler, 2005

67. Daphnella abrahamssoni Schnetler, 2005

68. Turbonilla (Strioturbonilla) rothi Schnetler, 2005

69. Skenea ariejansseni Schnetler, 2005

70. Galeodea bicatenata marqueti Schnetler, 2005

71. Unitas anderseni Schnetler & Petit, 2006

72. Unitas aliceae Schnetler & Petit, 2006

73. Plesiotriton steni Schnetler & Petit, 2006

74. Admetula rosenkrantzi Schnetler & Petit, 2006

75. Admetula faksensis Schnetler & Petit, 2006

76. Tatara danica Schnetler & Petit, 2006

77. Leptochiton faksensis Sigwart, Andersen & Schnetler, 2007

78. Liomesus brandensis Schnetler & Palm, 2008

79. Aquilofusus mothsi Schnetler & Palm, 2008

80. Aquilofusus birgitteae Schnetler & Palm, 2008

81. Aquilofusus marqueti Schnetler & Palm, 2008

82. Aphanitoma ingerae Schnetler & Palm, 2008

83. Pseudocochlespira schwarzhansi Schnetler & Palm, 2008

84. Oenopota ronaldjansseni Schnetler & Palm, 2008

85. Genus Beuaphera Schnetler & Petit, 2010

86. Beuaphera nuussuaqensis Schnetler & Petit, 2010

87. Merica rosenkrantzi Schnetler & Petit, 2010

88. Admetula kollmanni Schnetler & Petit, 2010

89. Admetula eivindi Schnetler & Petit, 2010

90. Admetula skoui Schnetler & Petit, 2010

91. Admetula nuussuaqensis Schnetler & Petit, 2010

92. Kroisbachia peeli Schnetler & Petit, 2010

93. Bonellitia birgitteae Schnetler & Petit, 2010

94. Sveltella loevstroemi Schnetler & Petit, 2010

95. Sveltella tobiasseni Schnetler & Petit, 2010

96. Brocchinia pederseni Schnetler & Petit, 2010

97. Babylonella erikseni Schnetler & Petit, 2010

98. Babylonella laurseni Schnetler & Petit, 2010

99. Coptostoma kaimi Schnetler & Petit, 2010

100. Coptostoma dineseni Schnetler & Petit, 2010

101. Unitas florisi Schnetler & Petit, 2010

102. Massyla maxwelli Schnetler & Petit, 2010

103. Eocantharus sonjae Schnetler & Petit, 2010

104. Astarte filigera treldensis Schnetler & Heilmann-Clausen, 2011

105. Abra madseni Schnetler & Heilmann-Clausen, 2011

106.Thracia barsoei Schnetler & Heilmann-Clausen, 2011

107. Galeodea anderseni Schnetler & Heilmann-Clausen, 2011

108. Desorinassa tonneseni Schnetler & Heilmann-Clausen, 2011

109. Genus Faxetrochus Schnetler & Lozouet, 2012

110. Faxetrochus problematicus Schnetler & Lozouet, 2012

111. Eoatlanta ravni Schnetler, 2013

112. Pseudocochlespira gramensis Schnetler & Grant, 2014

113. Zaclys? nuetzeli Lauridsen & Schnetler, 2014

114. Spiniloma? faxensis Schnetler & MilÓn, 2017